Jakim pożyczkodawcom można zaufać?

Dziś jest: Piątek, 19 sierpnia 2022, Imieniny: Emilii, Jana, Juliana
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Pożyczki

2018-03-10

Jakim pożyczkodawcom można zaufać?

Polacy chętnie zaciągają pożyczki i coraz częściej korzystają z oferty firm pożyczkowych za pośrednictwem internetu. Na rynku pozabankowym jest jednak bardzo wielu pożyczkodawców. Warto poznać kryteria, jakimi powinniśmy się kierować, szukając wiarygodnej firmy pożyczkowej.

Według danych BIK liczba klientów w sektorze bankowym i pożyczkowym w pierwszej połowie 2017 roku wyniosła 15,2 mln. Wyraźnie zwiększyło się grono pożyczkobiorców korzystających z oferty firm pożyczkowych. Większość klientów sektora pożyczkowego jednocześnie jest kredytobiorcami banków. Firmy pożyczkowe obsługują 426 tys. klientów. W pierwszej połowie 2017 roku zadłużenie w bankach i firmach pożyczkowych wyniosło łącznie 539 mld zł. W związku ze stopniowym wycofywaniem się banków z kredytowania niskokwotowego segment ten coraz częściej jest przejmowany przez firmy pożyczkowe. W pierwszym półroczu 2017 roku instytucje te udzieliły 962 tys. pożyczek, czyli o 9,4% więcej niż rok wcześniej.

 

- Polacy coraz przychylniej patrzą na firmy pożyczkowe, co przekłada się na rosnące zaufanie do tych instytucji. W ubiegłym roku ten wzrost zaufania wyniósł aż 54%, najwięcej wśród badanych przez Kantar TNS instytucji – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse. – To efekt m.in. wieloletniego, mozolnego budowania pozytywnego wizerunku i udostępniania coraz lepszej oferty. Przy zaciąganiu pożyczki na raty wielu klientów docenia brak skomplikowanych formalności, wygodny dostęp do oferty za pośrednictwem internetu i krótki czas między złożeniem wniosku a otrzymaniem pieniędzy. Warto jednak wybierać pożyczkodawcę z rozwagą i po wnikliwej analizie – podkreśla ekspert TAKTO Finanse.

 

Wiarygodność firmy pożyczkowej

 

W internecie działa bardzo wiele firm pożyczkowych, co nie znaczy, że wszystkie one są godne zaufania. Zanim zdecydujemy się skorzystać z usług konkretnej instytucji pozabankowej, powinniśmy się upewnić, czy znajduje się ona w Krajowym Rejestrze Sądowym, tzn. czy jest zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej. Dodatkowo każda firma działająca na polskim rynku powinna posiadać numer NIP oraz REGON.

 

Kolejną ważną kwestią, która zwiększa wiarygodność firmy pożyczkowej, są różne certyfikaty. Mogą być one udzielane przez organizacje działające w sektorze pożyczkowym (np. Polski Związek Instytucji Pożyczkowych, Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce itp.) lub przez Biura Informacji Gospodarczej (np. certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo BIG Infomonitor S.A., Rzetelna Firma Krajowego Rejestru Długów itp.). Do tego dochodzą jeszcze różne certyfikaty branżowe. Przykładem jest Certyfikat Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy Loan Magazine, który otrzymują firmy kierujące się zasadą poszanowania dla klienta, rzetelnie informujące o warunkach spłaty. Ten i inne certyfikaty są tak naprawdę informacją dla klientów, że dany pożyczkodawca działa Fair Play i przestrzega wysokich standardów.

Zasady i koszty udzielania pożyczek

 

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę firmy pożyczkowej, warto sprawdzić nie tylko warunki pożyczki, ale także sposób informowania o tych warunkach. Rzetelny pożyczkodawca w jasny i prosty sposób określa warunki oraz koszty udzielenia pożyczki. Na stronie internetowej firmy pożyczkowej powinien znajdować się regulamin, w którym określone są zasady pożyczania gotówki. Dodatkowo każdy klient musi mieć możliwość zapoznania się ze wszystkimi kosztami. Wszelkie opłaty, oprocentowanie RRSO, prowizja to elementy, które muszą być znane jeszcze przed podpisaniem umowy. Każda wiarygodna i rzetelna firma pożyczkowa publikuje dokładne koszty udzielenia pożyczki na swojej stronie internetowej. Często za pomocą suwaka możemy wybrać kwotę pożyczki i okres spłaty, a kalkulator wylicza nam całkowity koszt zobowiązania. Dzięki temu klient ma możliwość dokładnego zapoznania się z warunkami oferty, a firma pożyczkowa udowadnia, że nie ma nic do ukrycia przed pożyczkobiorcą.

 

Weryfikacja zdolności kredytowej

 

Szukając wiarygodnej firmy pożyczkowej, należy również zwrócić uwagę na sposoby weryfikacji klientów. Rzetelny pożyczkodawca chce mieć pewność, że pożyczkobiorca nie wpadnie w kłopoty finansowe po zaciągnięciu pożyczki, ale spłaci ją w terminie. Aby się w tym upewnić, sprawdza swoich klientów w różnych rejestrach, w bazach dłużników (np. KRD czy BIG Infomonitor S.A.), a coraz częściej także w Biurze Informacji Kredytowej. Ta ostatnia instytucja zajmuje się zbieraniem i przechowywaniem informacji na temat rzetelności kredytowej Polaków. Głównym zadaniem BIK jest zapobieganie nadmiernemu i nieodpowiedzialnemu zadłużaniu się konsumentów. W bazie danych figuruje każdy klient lub firma, która zaciągnęła kredyt lub pożyczkę. BIK zbiera dane o spłaconych i niespłaconych zobowiązaniach. W ten sposób budowana jest historia kredytowa klienta, która jest przydatna przy ubieganiu się o kolejną pożyczkę. Pozytywna opinia BIK przekłada się na wizerunek pożyczkobiorcy i potwierdza, że jest on solidnym klientem. Natomiast firmy pożyczkowe, sprawdzające swoich klientów w BIK, są odpowiedzialne i wysyłają sygnał, że pożyczają pieniądze w sposób ostrożny, dbając również o dobro pożyczkobiorców i zapobiegając nadmiernemu zadłużaniu się klientów.

 

Pieniądze należy pożyczać tylko z zaufanego źródła. Dzięki temu unikniemy wielu nieprzyjemności i problemów. Coraz więcej firm pożyczkowych dba o swoją reputację, ponieważ doskonale wie, że zaufanie jest bardzo ważnym kapitałem w branży finansowej. My, jako klienci, również powinniśmy doceniać ten kapitał.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Sprawdź ofertę pożyczek
on-line:


» Pożyczki hipoteczne
» Pożyczki społecznościowe

Jeśli interesuje Cię szybka pożyczka gotówkowa od ręki, bądź na dowód, sprawdź u naszego partnera finansowego, serwisie kredytowym 7kredyt.pl

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.